Ratzinger i Vargas Llosa protestują przeciw Jaruzelskiemu. Unikalne zdjęcia

W 1976 do obrony robotników powołany został KOR. Dopiero jednak wydarzenia Sierpnia 1980 doprowadziły do sytuacji w której możliwa stała się rejestracja ogólnopolskiego związku zawodowego NSZZ "Solidarność". Był to ruch masowy, który wziął czynnie udział w transformacji ustrojowej państwa polskiego.
stach
Posty: 496
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Ratzinger i Vargas Llosa protestują przeciw Jaruzelskiemu. Unikalne zdjęcia

Post autor: stach »

Obrazek
Kardynał Joseph Ratzinger w pierwszym szeregu kilkunastotysięcznej milczącej procesji, która na znak solidarności z Polską w grudniu 1981 roku przeszła ulicami Monachium - na takie zdjęcie trafili historycy z Europejskiego Centrum Solidarności, poszukując eksponatów, które znajdą się na wystawie stałej w nowej siedzibie ECS
21 grudnia 1981 na jednym z najważniejszych placów w Monachium, Odeonsplatz, odbył się wiec solidarności z Polską. Zorganizowała ją organizacja Solidarność Wolnych Polaków oraz współpracownicy tamtejszej Polskiej Misji Katolickiej. Monachium było szczególnie istotnym dla polskiej opozycji miejscem - stąd nadawała od maja 1952 roku rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa. Do udziału w manifestacji zaproszono arcybiskupa Monachium Josepha Ratzingera - późniejszego papieża Benedykta XVI. Kardynał stanął w pierwszym szeregu kilkunastotysięcznej procesji pokutnej, która z zapalonymi świecami przeszła ulicami centrum miasta do kościoła św. Anny. Jeszcze tego samego dnia mieszkańcy Monachium ułożyli przed katedrą olbrzymi krzyż z kwiatów, który zdobiły napisy "Nigdy więcej stanu wojennego w Polsce" i "Solidarność".

Na początku 1982 roku kardynał Ratzinger zrzekł się stanowiska w Monachium i wyjechał do Rzymu - Jan Paweł II powołał go na stanowisko prefekta Kongregacji Nauki i Wiary.


Cały świat wspiera Polaków

- Trafiliśmy na zdjęcie kardynała Ratzingera w internecie, na stronie Polskiej Misji Katolickiej - mówi Damian Chrul, politolog z ECS przygotowujący wystawę stałą. - Chcielibyśmy, by znalazło się ono na wystawie, w części poświęconej reakcjom świata na wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Kluczem do niej jest zaprezentowanie ogromnego poparcia dla naszego kraju na całym świecie, tłumów, które wyległy wówczas na ulice w najbardziej egzotycznych krajach, i pomocy organizowanej wówczas dla Polaków.

Pracownikom ECS udało się ostatnio pozyskać kilkadziesiąt zdjęć z manifestacji, która 28 grudnia 1981 roku odbyła się w Limie w Peru. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy osób, obecny był pisarz Mario Vargas Llosa, który odczytał list do generała Wojciecha Jaruzelskiego. Poparcie dla Polski zorganizowała... grupa polskich kajakarzy, którzy przebywali wówczas w Peru.

- Grupa kajakarzy z Polski już w 1979 roku rozpoczęła wyprawę po Meksyku i krajach Ameryki Południowej, szlakiem 25 rzek - opowiada Damian Chrul. - To była głośna ekspedycja, podczas niej Polakom udało się udowodnić, że najgłębszym kanionem na świecie jest kanion Colca. Ich wyprawa kajakowa trafiła do księgi rekordów Guinnessa.

W grudniu 1981 roku polscy podróżnicy mieli wracać do kraju. Gdy dowiedzieli się o wprowadzeniu stanu wojennego, postanowili zostać w Peru i zorganizować poparcie dla Polski. Poruszyli całą Amerykę Południową, wiece w obronie Polski i "Solidarności" odbywały się również w Argentynie, Chile i Ekwadorze. Protest przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego podpisali nawet piłkarze z reprezentacji Peru - co ciekawe, podczas mundialu w 1982 roku Polska znalazła się w jednej grupie z Peru. Wygraliśmy z nimi wówczas 5:1.

Zdjęcia z manifestacji w Limie udostępnił ECS Jerzy Majcherczyk, jeden z uczestników wyprawy. Wykonali je inni podróżnicy - Jacek Bogucki oraz Zbigniew Bzdak. Do ESC trafił również materiał filmowy rejestrujący tamte wydarzenia.

Kilogramowe paczki z Japonii

Poparcie i pomoc dla Polski organizowały również inne kraje, manifestacje odbyły się m.in. w Bangkoku w Tajlandii, w New Delhi w Indiach i w Japonii.

- Z New Delhi trafiło do nas dramatyczne zdjęcie człowieka, który w ramach protestu wtargnął do polskiego konsulatu i został stamtąd wyniesiony przez służby porządkowe - mówi Damian Chrul. - Wciąż staramy się o fotografię z manifestacji w Bangkoku. Na wystawie przypomnimy również akcję pomocy dla Polski zorganizowaną w Japonii przez Hisayo Umeda, matkę Yoshiho Umedy, japońskiego przedsiębiorcy związanego z Polską i działacza opozycji demokratycznej w czasach PRL. Po wprowadzeniu stanu wojennego przygotowała ona akcję wysyłania do Polski paczek o wadze do jednego kilograma.

Wystawa stała w nowej siedzibie ECS zostanie otwarta w czerwcu 2014 roku. Ekspozycja zajmie dwa piętra budynku, zajmie blisko 3 tysiące metrów kwadratowych. Europejskie Centrum Solidarności wciąż zbiera wszelkie pamiątki związane z Solidarnością i działalnością opozycyjną w latach 1970-1989 - dokumenty, zdjęcia, znaczki, listy, filmy, plakaty, książki, czasopisma. Pamiątki można przekazywać do Działu Archiwum i Biblioteki przy ul. Doki 1 w Gdańsku. Zostaną fachowo zabezpieczone i wykorzystane do

stworzenia ekspozycji dotyczącej tamtego okresu historii Polski.
rambuq
Posty: 1
Rejestracja: 15 lut 2016, 13:50

Re: Ratzinger i Vargas Llosa protestują przeciw Jaruzelskiemu. Unikalne zdjęcia

Post autor: rambuq »

noo dobrze, że tu zajrzałem, bo bym nigdy tego nie znalazł ;c
To forum to kopalnia wiedzy :) Dzięki!
___________________________
www.kancelariaolsztyn.com/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Opozycja i protesty w PRL”