Wzrosło uzależnienie naszego kraju od rosyjskich surowców

W roku 1990 wszedł w życie plan Balcerowicza, w ramach którego podjęty został szereg działań o charakterze antyinflacyjnym i rozpoczęto proces zmian struktury własnościowej w gospodarce.
Plan Balcerowicza sprawdził się w części dotyczącej obniżenia inflacji i uzdrowienia sytuacji na rynku towarowym. Późniejsze posunięcia rządu, jak chociażby postawienie wszystkich PGR-ów w stan upadłości, niezależnie od ich indywidualnej kondycji finansowej, czy dyskryminacja przedsiębiorstw krajowych, preferowanie obcego kapitału i prowadzenie prywatyzacji bez względu na koszty społeczne, interes skarbu państwa czy wręcz rację stanu wzbudzały pewną nieufność społeczeństwa. Załamanie gospodarcze, szybko rosnące bezrobocie i liczne afery finansowe zdążyły w ciągu półrocza zmniejszyć poparcie społeczne, jakim cieszył się rząd Tadeusza Mazowieckiego na początku swojego istnienia.
historia Polski
Posty: 110
Rejestracja: 15 kwie 2014, 04:37

Wzrosło uzależnienie naszego kraju od rosyjskich surowców

Post autor: historia Polski » 09 maja 2014, 19:56

W ciągu ostatnich lat wzrosło uzależnienie naszego kraju od rosyjskich surowców – podaje jeden z dzienników. Ponad 75 proc. gazu kupujemy w ramach kontraktu jamalskiego a od rosyjskiej ropy jesteśmy uzależnienie jeszcze bardziej. Pomimo wielu politycznych deklaracji, dywersyfikacja ropy i gazu jest dziś zbliżona do poziomu z 2000 roku.
Poseł Piotr Naimski, były wiceminister gospodarki, mówi że dopóki nie zostanie ukończona budowa gazoportu w Świnoujściu nie będziemy mogli zastąpić dostaw rosyjskiego gazu gdyby zostały przerwane.

- Niestety ta sytuacja utrzymuje się od bardzo dawna. Jej rozwiązanie jest możliwe, ale wyłącznie przez przyspieszenie oddania tego gazoportu na Bałtyku, pod Szczecinem, w Świnoujściu. W ostatnich latach Donald Tusk, zaniedbując kwestie bezpieczeństwa energetycznego, dopuścił do tego, że oddanie tego gazoportu do użytkowania jest opóźnione przynajmniej o dwa lata - zaznaczył poseł.

Eksperci wskazują też, że gdyby rząd Leszka Millera nie zablokował pomysłu zwiększenia dostaw z Norwegii i Danii to od kilku lat moglibyśmy czerpać z tych krajów nawet 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”