Maciej Gruszecki

Obszerny opis dziejów całości życia oraz dokonań wybitnej postaci.
Awatar użytkownika
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4711
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Maciej Gruszecki

Post autor: Artur Rogóż » 17 mar 2011, 05:15

Maciej Gruszecki - rycerz, chorąży koronny polskiego króla Władysława Jagiełło. Stanowisko otrzymanych w bitwie pod Grunwaldem. W nagrodę krwawych zasług rycerskich rycerz Maciej otrzymał od króla Jagiełły w 1411 r. miejscowości w województwe lubelskim - wsi Gruszka , z którego wziął nazwisko - "Gruszecki"[1][2]. Protoplastą rodu Gruszeckich herbu Lubicz.

Biografia
Powołanie na stanowisko

Na początku bitwy pod Grunwaldem chorążym koronnym był rycerz Marcin z Wrocimowic herbu Półkozic. Marcin, jako chorąży krakowski podczas bitwy grunwaldzkiej w 1410 r. niósł naczelną chorągiew wojsk polskich z białym orłem. Ale w boju, pyly abraniv chorągiew Królestwa Polskiego:

«Dzieje Polskie. Rok 1410. Bitwa Grunwaldzka»: Władysław Jagiełło w niebezpieczeństwie. Cytat: «...Ponieważ także Krzyżacy zabiegali z uporem o zwycięstwo, wielka chorągiew króla polskiego Władysława z białym orłem w herbie, którą niósł chorąży krakowski, rycerz Marcin z Wrocimowic herbu Półkozic, pod naporem wrogów upada na ziemię..».

To był haniebny akt. Stało się to gdy wojsk litewskich uciekli, i zwrócił się zacięta bitwa pomiędzy wojskami polskiej i pruskiej. Krzyżacy mieć nadzieję na szybkie zwycięstwo, ale z doświadczonym i dzielnych rycerzy, którzy byli w pobliżu flagi i aresztowano jego upadku, flaga została szybko zmartwychwstanie. Aby ukryć wstyd i oburzenie i bronić honoru bandery, rycerstwa polskiego, zainspirowana flaga świadomości i chęci, aby bronić swego honoru, w prasie wściekły zszedł na wroga:

«...Ale walczący pod nią najbardziej zaprawieni w bojach rycerze i weterani podnieśli ją natychmiast i umieścili na swoim miejscu, nie dopuszczając do jej zniszczenia. Nie dałoby się jej podnieść, gdyby się nią nie zajął znakomity oddział najdzielniejszy rycerzy i gdyby jej byli nie obronili własnymi ciałami i orężem. Rycerze zaś polscy, pragnąc zetrzeć haniebną zniewagę, w najzawziętszy sposób atakują wrogów i rozbijają ich kompletnie, kładąc pokotem wszystkie te siły, które się z nimi starły.…»

Od tej pory rycerz Maciej stał się Chorążym koronym. W nagrodę krwawych zasług, król Jagiełło, nadał ok. 1411 r., wsi Gruszka (Gruszeze), Małe i Duże, koło Lublina. Nazwa tej miejscowości udał się do jej nazwy – Gruszecki: «Maciej mąż rycerski, któremu w krwawych zasługach dobra Gruszcze i małe i wielkie wieczną darowizną Król puścił, od których, to imię urosło, jego zaś chorążym koronnym uczynił…»[1].

Gruszeccy również byli właścicielami m. in. dóbr Wierciszów i Bychawka w województwie lubelskim[2].
Potomkowie

* Syn Jędrzej - mężnie sobie poczynając we wszystkich za Zygmunta i Stefana Królów okazjach.
* Wnuk Piotr - z ośmiu synów jego, sześciu w różnych kampaniach poległo.
* Prawnuk Bronisław Samuel Szumilist - porucznikował u Zborowskiego, a potem wojski Czernihówski, łowczy Czernihówski. Na Podolu w Hołoskowicach wymurował zamek.
* Drugi prawnuk Stanisław Jan - podsędek, a potem sędzia ziemski Podolski; stolnik Latyczowski, deputat na Trybunał Koronny 1694.

Literaturza

* Gruszecki herbu Lubicz // Kasper Niesiecki. Herbarz Polski. T. 4: E—J. — Lipsk, 1839. S. 301—302.
* Władysław Jagiełło w niebezpieczeństwie//Jan Długosz. Dzieje Polskie. Rok 1410. Bitwa Grunwaldzka

Źródła

* Polski Słownik Biograficzno-Genealogiczny/Gruszecki

Przypisy

1. ↑ 1,0 1,1 Kasper Niesiecki: Gruszecki herbu Lubicz, s.301-302. W: Herbarz Polski , tom 4 [on-line]. 1839-48. [dostęp 2011-01-06].
2. ↑ 2,0 2,1 Gruszecki. W: Materiały do Polskiego Słownika Biograficzno-Genealogicznego [on-line]. 17 października 2009. [dostęp 2011-01-07].

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biografie”