Sens utrzymywania silnej armii w dzisiejszych czasach.

Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej (SZ RP) inaczej Wojsko Polskie - siły i środki wydzielone przez państwo do zabezpieczenia jego interesów i prowadzenia walki zbrojnej.
SZ RP stoją na straży suwerenności Narodu Polskiego oraz jego bezpieczeństwa i pokoju. Mogą brać udział w zwalczaniu klęsk żywiołowych, działaniach antyterrorystycznych, akcjach poszukiwawczych, a także ratowania życia ludzkiego. Biorą też udział w oczyszczaniu terenów z materiałów niebezpiecznych pochodzenia wojskowego i unieszkodliwiają je.
Zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi sprawuje prezydent RP, a ogólne kierownictwo zapewnia Minister Obrony Narodowej.
bimber
Posty: 6
Rejestracja: 02 wrz 2010, 20:28

Sens utrzymywania silnej armii w dzisiejszych czasach.

Post autor: bimber » 02 wrz 2010, 21:00

Jest co najmniej wątpliwy, bo do czego państwu demokratycznemu, pośród innych państw demokratycznych silna armia ? Armia powinna jedynie być w stanie obronić swoje terytorium i to najlepiej w ramach szerszego sojuszu. Tylko dzięki temu można utrzymać wydatki państwa na odpowiednio niskim poziomie. Polska powinna ciąć wydatki na obronę z dwóch powodów: 1. ekonomia tego państwa nie pozwala na utrzymywanie silnej armii. 2. położenie geopolityczne jest takie że ja dziękuję. Gdyby Polska miała stać się kiedykolwiek obiektem ataku ze strony swoich potężnych sąsiadów to padnie jak drabina. Już to przerabialiśmy w 39. Polska nie jest zdolna wystawić odpowiednio silnej armii bez względu na wyrzeczenia i poświęcenia ludności.
NATOMIAST: potrzebujemy reformy systemu emerytalnego ( likwidacja OFE ), reformy służby zdrowia ( likwidacja biurokracji przyszpitalnej ), eduakcji. Oraz większych nakładów na nauki, zwłaszcza techniczne. Przydałoby się też jak najszybciej wejść do strefy Euro, co może przyciągnęłoby inwestorów.
Rozbudowa armii tylko przeszkadza w osiągnięciu tych celów. Tusk chciał budować Irlandię, niech sobie sprawdzi jaką armię ma Irlandia. A też ma przykre sąsiedztwo i z historycznymi zaszłościami.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Wojsko, technika i uzbrojenie”