Czasy przed powstaniem państwa polskiego

Tematy dotyczące historii terenów państwa polskiego z czasów legendarnych, a nawet wcześniej. Początki pierwszych organizacji słowiańskich na terenach dzisiejszej Polski dokumentują najstarsze źródła pisane z I wieku naszej ery.
- 966r
  • Forum
    Ostatni post
  • Ziemie polskie przed przybyciem Słowian
    Pierwsze na ziemiach polskich ślady wczesnego człowieka (gatunek Homo erectus) odkryto na Dolnym Śląsku w okolicy Trzebnicy oraz w Rusku koło Strzegomia. Homo erectus przywędrował z Afryki do południowo-zachodniej Europy już 1,2 miliona lat temu, a najwcześniejsze znaleziska w środkowej Europie (m. in. na Ukrainie zakarpackiej) datowane są począwszy od ok. 800 tys. lat temu. Narzędzia kamienne z Trzebnicy (choppery i należące do tradycji mikrolitycznej) pochodzą przypuszczalnie sprzed ok. 500 tys. lat z okresu interstadiału ferdynandowskiego, z kolei te z Ruska – sprzed ok. 440-370 tys. lat z czasów interglacjału mazowieckiego, jako że zasiedlenie ziem polskich przez Homo erectus uzależnione było od periodycznych ociepleń. Znalezione na lokacji w Trzebnicy kości ssaków kopytnych i ości ryb świadczą o mięsożerności tego gatunku człowieka.
    Tematy: 31, Posty: 89
    Ostatni post Re: Najdawniejsze ślady człow…
    autor: Xawier34 Wyświetl najnowszy post
  • Plemiona słowiańskie na ziemiach polskich
    Na ziemiach polskich początkowo podstawową komórką społeczną była rodzina wraz z krewnymi. Grupa rodzin z danego terytorium tworzyła małą społeczność zwaną opolem. Opola z poszczególnych terenów (zazwyczaj oddzielonych od siebie barierami naturalnymi jak rzeki, góry czy bory) tworzyły plemiona (np. Polanie, Wiślanie, Bobrzanie, Goplanie itp.). Na co dzień opolem zarządzał wiec plemienny, który w razie zagrożenia wybierał dowódcę (księcia lub wojewodę). Z czasem jednak tymczasowi wodzowie chcieli utrzymać władzę nad coraz liczniejszymi wspólnotami. Właśnie ich ambicje przyczyniły się do jednoczenia całych plemion we wspólnoty.
    Tematy: 45, Posty: 158

    http://4poziom.waw.pl/wycena-online-mebli-kuchennych/
    Ostatni post Re: Pokrewieństwo Słowian z c…
    autor: HusarzRzPON Wyświetl najnowszy post
  • Kultura i wierzenia Słowian
    W efekcie zderzenia kultury słowiańskiej z chrześcijańską, od VI wieku następował stopniowy proces wypierania pierwotnych wierzeń przez chrystianizm, ostatecznie zakończony na poziomie państw wraz z podbojem Połabia przez Niemców (XIII wiek), zaś na poziomie wierzeń prywatnych około XV-XVI wieku. Pewne relikty religii pogańskiej przetrwały w folklorze do dziś, choć forma i skala tego zachowania budzą liczne wątpliwości, a oparte na nowoczesnych metodach badań religioznawczych (np. morfologia świętości Mircei Eliadego, indoeuropeistyka Georges'a Dumézila) wnioski rzadko uzyskują powszechne uznanie.
    Tematy: 18, Posty: 49
    Ostatni post Re: Noc Kupały
    autor: maniuk1 Wyświetl najnowszy post
  • Czasy przed powstaniem państwa polskiego ogólnie
    Od najdawniejszych czasów Słowianie zamieszkiwali ziemie położone na północ od Sudetów i Karpat. Zachodnią granicę terenów słowiańskich stanowiły rzeki : Odra i Nysa Łużycka. Na północy Słowianie osiągali wybrzeża Morza Bałtyckiego pomiędzy ujściem Odry i Wisły. Pierwotne puszcze wzdłuż jezior między dolnym biegiem Wisły i Niemna oddzielały Słowian od ich sąsiadów Prusów i Litwinów. Na wschodzie siedziby Słowian docierały do środkowego Dniepru.
    Tematy: 143, Posty: 297
    Ostatni post Wzmianka o Polanach w wieku I…
    autor: Otton III Wyświetl najnowszy post
  • Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach
    Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
    Tematy: 44, Posty: 45
    Ostatni post Re: Klasyczne Imiona Słowiańs…
    autor: kathrin Wyświetl najnowszy post
  • Aktywne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do wykazu forów