Tytulatura

Wszystko co nie pasuje do pozostałych sekcji, a dotyczy tego okresu.
Skrzetuski
Moderator
Posty: 527
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 16 maja 2011, 14:57

Re: Tytulatura

Post autor: Skrzetuski »

Ech.
To rozumiem, że Żółkiewski nie był hetmanem koronnym tylko Rzeczypospolitej? A Radziwiłł nie był litewskim, tak?

Mariusz Markiewicz:
Akt unii stwierdzał, że powstaje "jedna spolna Rzeczpospolita, która się ze dwu Państw i Narodów w jeden lud zniosła i spoiła". Twierdzenie to nie jest jednak ścisłe, gdyż nadal istniały dwa państwa, które zachowały swoje nazwy - Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie. Nie zdecydowano się na takie rozwiązanie jak na Wyspach Brytyjskich, gdzie zlikwidowano Królestwo Anglii i Królestwo Szkocji, tworząc Królestwo Wielkiej Brytanii. Utożsamianie się z Rzecząpospolitą nie wydawało się trafne, gdyż terminem tym (pisanym małą literą) określano wtedy po prostu państwo. Wspólny dla obu państw miał być monarcha i sejm. Utrzymano w mocy decyzje Zygmunta Augusta o przelaniu na Królestwo Polskie jego praw dziedzicznych do Litwy - od tego czasu władca miał być wybierany na wspólnej elekcji, koronowany tylko na króla Polski, ale zachowano w tytulaturze monarchy godność wielkiego księcia litewskiego. (...)
Unia lubelska pozostawiła dwa organizmy pastwowe - Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie.


RON była federacją.

Amen.
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Tytulatura

Post autor: Otton III »

Skrzetuski pisze:Ech.
To rozumiem, że Żółkiewski nie był hetmanem koronnym tylko Rzeczypospolitej? A Radziwiłł nie był litewskim, tak?

Mariusz Markiewicz:
Akt unii stwierdzał, że powstaje "jedna spolna Rzeczpospolita, która się ze dwu Państw i Narodów w jeden lud zniosła i spoiła". Twierdzenie to nie jest jednak ścisłe, gdyż nadal istniały dwa państwa, które zachowały swoje nazwy - Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie. Nie zdecydowano się na takie rozwiązanie jak na Wyspach Brytyjskich, gdzie zlikwidowano Królestwo Anglii i Królestwo Szkocji, tworząc Królestwo Wielkiej Brytanii. Utożsamianie się z Rzecząpospolitą nie wydawało się trafne, gdyż terminem tym (pisanym małą literą) określano wtedy po prostu państwo. Wspólny dla obu państw miał być monarcha i sejm. Utrzymano w mocy decyzje Zygmunta Augusta o przelaniu na Królestwo Polskie jego praw dziedzicznych do Litwy - od tego czasu władca miał być wybierany na wspólnej elekcji, koronowany tylko na króla Polski, ale zachowano w tytulaturze monarchy godność wielkiego księcia litewskiego. (...)
Unia lubelska pozostawiła dwa organizmy pastwowe - Królestwo Polskie i Wielkie Księstwo Litewskie.


RON była federacją.

Amen.
Polska i Litwa po 1569 roku stanowiły jedno państwo - Rzeczpospolitą Obojga Narodów, które składało się z 2 członów czy jak kto woli części składowych: Korony Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Właśnie nawiązując do tego pewnego podziału państwa zachowano odrębne dla obu członów urzędy centralne, wojskowe i dworskie, jak np. dla Korony hetmana wielkiego koronnego i analogiczny dla Litwy hetmana wielkiego litewskiego. Ale państwo było jedno, złożone z 2 członów, dla których zachowano po 1569 roku odrębne urzędy centralne, wojskowe i dworskie, tak więc prawidłowymi określeniami władcy tego państwa są określenia: "król Rzeczypospolitej", "król RON".
Skrzetuski
Moderator
Posty: 527
Rejestracja: 16 maja 2011, 14:57

Re: Tytulatura

Post autor: Skrzetuski »

Mam wrażenie, że nie przeczytałeś mojego ostatniego postu...
Otton III
Moderator
Posty: 524
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48

Re: Tytulatura

Post autor: Otton III »

Skrzetuski pisze:Mam wrażenie, że nie przeczytałeś mojego ostatniego postu...
Właśnie, że przeczytałem, nie odniosłem się jednak do niego z powodu steku bzdur w nim zapisanym. Po pierwsze: skąd twierdzenie, że tworząc Wielką Brytanię zlikwidowano Królestwo Anglii i Królestwo Szkocji? Przecież tworząc Wielką Brytanię zachowano je jako jej części składowe, a więc zaszła tu sytuacja w tym zakresie identyczna z sytuacją RON. Po drugie - skąd twierdzenie, że unia lubelska pozostawiła dwa organizmy państwowe: Koronę Królestwa Polskiego i Wielkie Księstwo Litewskie? Przecież zostały one zjednoczone w Rzeczpospolitą Obojga Narodów, i chociaż zachowały pewną odrębność, to były tylko częściami składowymi nowoutworzonego państwa federacyjnego (podobnie jak w Wielkiej Brytanii), miały odrębne urzędy centralne, wojskowe i dworskie oraz odrębne tytuły własności.
Skrzetuski
Moderator
Posty: 527
Rejestracja: 16 maja 2011, 14:57

Re: Tytulatura

Post autor: Skrzetuski »

Nie będę mówił, kto tu bzdury pisze, twierdząc, że istniał ktoś taki jak "król RON"... Wiesz, nazywaj sobie go jak chcesz, nawet błędnie - to nie jest mój problem.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Tytulatura

Post autor: Artur Rogóż »

Odnalazłem ten temat. Może ktość coś doda? :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska króli elekcyjnych ogólnie”