Zakładają polskie mundury i rekonstruują walki polskich żołn

Tworząc „Ciekawostki historyczne” wyszliśmy z prostego założenia: tak naprawdę każdy lubi historię o ile jest to historia odpowiednio przedstawiona. W dziale tym zajmujemy się odkryciami, kontrowersjami, przypadkami przeplatania się historii z życiem codziennym i ze współczesnością.
MaciekWielki
Posty: 171
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 18 mar 2011, 17:39

Zakładają polskie mundury i rekonstruują walki polskich żołn

Post autor: MaciekWielki »

Zakładają polskie mundury i rekonstruują walki polskich żołnierzy. Hiszpanie, którzy pokochali naszą historię
Z dumą zakładają polskie mundury, rekonstruują walki polskich żołnierzy i piszą, że "Polska uratowała Europę przed hordami sowieckimi". W Hiszpanii działa grupa rekonstrukcyjna, która uległa fascynacji naszą historią, w szczególności latami 1918-45. Prowadzą stronę pod znamiennym tytułem Polandfirsttofight.com, gdzie można przeczytać o bohaterskich czynach polskiej armii.
Ci, którzy lubią słuchać, jak obcokrajowcy chwalą polskie bohaterstwo i poznają meandry naszej skomplikowanej historii, powinni być zachwyceni działalnością tej hiszpańskiej grupy rekonstrukcyjnej. Kilkudziesięciu Hiszpanów z różnych miast, często odległych od siebie setki kilometrów, łączy głęboka fascynacja losami polskiej armii m.in. podczas II wojny światowej.

- Są bardzo aktywni, uczestniczą w bardzo licznych eventach i spotkaniach grup, gdzie prezentują elementy polskiego uzbrojenia i dokonują rekonstrukcji historycznych walk. To wszystko pod hasłem popularyzacji polskiej historii - mówi Marcin Śmietanka z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Miał okazję poznać Hiszpanów bliżej, kiedy oprowadzał ich w zeszłym roku po Warszawie. Nie kryje podziwu dla ich działalności.

- To dosyć niesamowite. To ludzie, którzy mieszkają w różnych miastach m.in. w Madrycie, Barcelonie, Saragossie i w miasteczkach Galicji - mówi Śmietanka, który jest pod wrażeniem zaangażowania i systematyczności, z jaką biorą udział w różnego rodzaju rekonstrukcjach. Co jakiś czas wysyłają e-maile do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych ze zdjęciami i relacjami z przebiegu imprez, w których biorą udział.

Zobacz hiszpańską grupę rekonstrukcyjną na YouTube

Dlaczego akurat Polska? Bo polska historia

Skąd takie zainteresowanie wśród Hiszpanów historią kraju, z którym nigdy nie łączyły ich specjalnie głębokie więzi? - Kiedy próbowałem ich o to zapytać, odpowiadali w sposób piękny i romantyczny, że Polska historia jest po prostu bardzo piękna - wyjaśnia Śmietanka.

Alberto Trujillo, jeden z członków grupy, który był wtedy w Warszawie potwierdza, że polska historia go fascynuje. W rozmowie z Gazeta.pl opowiada o szyciu mundurów i tworzenie ekwipunku. - To generalnie nie jest takie trudne, ale niektóre elementy musimy sprowadzać z Polski - wyjaśnia.

Marcin Śmietanka dodaje, że na Hiszpanach szczególne wrażenie zrobiło umundurowanie polskich wojsk z września 1939 roku. - Bardzo uderzyła ich uroda munduru wrześniowego. Właściwie zaczęło się od tego, że kilku z nich zrekonstruowało mundur i oporządzenie polskich żołnierzy i oficerów - wyjaśnia Śmietanka. Potem grupa zaczęła rosnąć i poszerzać gamę swoich zainteresowań o różne polskie formacje z okresu II wojny światowej.


Nuty i słowa Mazurka Dąbrowskiego

Polandfirsttofight.com, strona którą prowadzi grupa, już samym tytułem, dobitnie wyraża stosunek Hiszpanów do polskich żołnierzy. Liczba materiałów oraz porcja historycznej wiedzy robi wrażenie. Przeglądając witrynę, oprócz zdjęć niektórych członków grupy, wystylizowanych na wojenne fotografie podpisane polskimi imionami i nazwiskami wraz z pseudonimem, możemy się natknąć na partyturę i słowa do Mazurka Dąbrowskiego.

- W 1920 Polska, która dopiero co odzyskała niepodległość, uratowała Europę, powstrzymując sowieckie hordy kierujące się na Zachód - czytamy na stronie.

"Jutro pójdziemy do kina", a później rekonstrukcja

Grupa współpracuje również z Instytutem Polskim w Madrycie. To z jej inicjatywy w ten weekend odbędzie się seans filmu "Jutro pójdziemy do kina", opowiadającego o losach rocznika 1920 oraz rekonstrukcja fragmentów m.in. lądowania w Normandii i Powstania Warszawskiego.

- Jest to godna poparcia inicjatywa - mówi Cezary Kruk z Instytutu Polskiego w Madrycie, który dodaje, że to bardzo dobra forma promocji. Stwierdza, że rekonstrukcja jest profesjonalnie przygotowana. - To nie jest żadne żywiołowe działanie - przekonuje Kruk.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawostki historyczne na HistoriaPolski.eu”