Relacja Al-masudiego

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Relacja Al-masudiego

Post autor: fora historyczne »

Witam!

Jestem nowym użytkownikiem, aczkolwiek od dłuższego czasu czytelnikiem tego forum. Nie jestem historykiem, ale historia, zwłaszcza dzieje Słowian, są moją pasją. Temat al-Masudiego i jego "Łąk złotych" był już tu wielokrotnie poruszany, lecz chciałbym w jakiś sposób usystematyzować i skonsolidować w jednym poście obecny stan wiedzy i przypuszczeń na temat jego relacji o Słowianach.
Proszę więc o Wasze hipotezy, kim mógł być król Madżak i jego kraj Walinjana, któremu to miały się podporządkowywać inne ludy?
Zdaję sobie sprawę, że jest to poruszanie się po grząskim gruncie, w sferze domysłów, lecz wiem też, że wysoki stan wiedzy obecnych tu historyków w połączeniu z poważnym i rzetelnym podejściem do tematu może przynieść ciekawe wnioski.
W różnych publikacjach łączy się termin Walinjana z Wołynianami, Wolinianami, Wieletami, czy nawet Awarami bądź Wenetami. Imię (tytuł?) Madżak brzmi, rzec by można, orientalnie (lub to kwestia tłumaczenia). Być może w tym temacie uda się wyłowić te najbardziej prawdopodobne twierdzenia i niuanse i złożyć w stosunkowo najbardziej prawdopodobną (o ile to możliwe) hipotezę, bądź też dojść do jakichś konstruktywnych wniosków.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”