Śląsk w IX Wieku

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Śląsk w IX Wieku

Post autor: fora historyczne »

Zastanawiam się nad kwestią przynależności Śląska do Wielkich Moraw. O ile się nie mylę, jedynym źródłem, które donosi o ekspansji Wielkich Moraw w tym kierunku, jest Kronika Kosmasa. Z drugiej zaś strony, w świetle tego źródła, zasięg terytorialny Wielkich Moraw sięgnąć miał jedynie Odry, z czego należy wnosić. Tak więc prawobrzeżne części Śląska w świetle tegoż źródła, jeśli uznamy je za wiarygodne, do Wielkich Moraw nie należały. Jak wiemy, po śmierci Świętopełka jego synowie wzięli się za łby, czego efektem był rozpad ich państwa. Spójrzmy zresztą na ten fragment Kroniki Kosmasa:

„W roku od wcielenia Pańskiego 894 ochrzczony został Borzywoj, pierwszy książę świętej wiary katolickiej, w tym samym roku Świętopełk król Moraw - jak się powszechnie mówi - znikł ze środka wojsk swoich i nigdy się nie zjawił. Ale po prawdzie, gdy poznał wgłębiwszy się w siebie, że niesprawiedliwie i jakby niepomny dobrodziejstwa podniósł broń przeciw Arnulfowi, panu swojemu, cesarzowi i kumotrowi, który podporządkował mu nie tylko Czechy, lecz także inne krainy - stąd aż do rzeki Odry i stamtąd w kierunku Węgier aż do rzeki Hron - kierowany skruchą, w ciemnościach, o północy, bez niczyjej wiedzy dosiadł konia i przeszedłszy swoje obozy uciekł do miejsca położonego na stoku góry Zobor, gdzie niegdyś jego staraniem i pomocą trzej pustelnicy wybudowali kościół w wielkim i dla ludzi niedostępnym borze. Gdy tam przybył, w ukrytym miejscu tegoż boru zabił konia i miecz zagrzebał w ziemi; kiedy z brzaskiem dnia przystąpił do nie wiedzących, kim był, pustelników, został po zakonnemu ogolony i ubrany w habit pustelniczy i jak długo żył, pozostał wszystkim nieznany; lecz gdy poczuł, że już umiera, dał się poznać mnichom, kim jest, i natychmiast umarł. Krótki czas, lecz mniej szczęśliwie jego synowie posiadali jego królestwo, po części rozszarpane przez Węgrów, po części przez wschodnich Niemców, po części przez Polaków do gruntu wrogo spustoszone.”

Gdyby wziąć za dobrą monetę powyższy opis, należałoby uznać, że lewobrzeżna część Śląska po roku 890 znalazła się w granicach Wielkich Moraw. A co z prawobrzeżnym Śląskiem? Czy podlegał on Polanom? Taki wniosek można by z zacytowanego fragmentu Kroniki Kosmasa wyciągnąć...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”