Władysław Herman I Bolesław Krzywousty, Czy dostąpili jednak

Dział ten służy do publikowania odnośników do ciekawych tematów poświęconych historii Polski. Najlepiej jest zacytować post wprowadzający z innego forum oraz podanie nazwy forum wraz z linkiem do tematu.
fora historyczne
Posty: 146
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 paź 2012, 06:58

Władysław Herman I Bolesław Krzywousty, Czy dostąpili jednak

Post autor: fora historyczne »

Władysław Herman I Bolesław Krzywousty, Czy dostąpili jednak korony?

Witam!

Niedawno zakończyłem swoje praktyki studenckie. W trakcie ich trwania wpadła mi w ręce mało historyczna co prawda pozycja, jednak znalazłem w niej coś, co mnie jako studenta historii zmroziło. Pozycja to "Mazowsze. Turystyka wodna", a autorką tekstów w niej zawartych jest Sylwia Kulczyk. Otóż na stronie 17 tejże pozycji, przy opisie Płocka jako punktu na trasie spływu po Wiśle widnieje taki oto "kwiatek":

Jedno z najważniejszych miast historycznego Mazowsza jest widoczne z daleka. Mieli tu swą siedzibę królowie: Władysław Herman i Bolesław Krzywousty, a w wiekach późniejszych książęta mazowieccy. (podkreślenie moje)

Podobną informację (o królewskości ww władców) znalazłem jeszcze na pocztówce (tylko gdzieś mi przepadła).

I tu nasuwa się wątpliwość. Czy korzysta się tu z nikłej wiedzy historycznej naszych rodaków celem podniesienia rangi miasta? Z tego co wiem (a jestem studentem historii jak już nadmieniłem ) to władcy ci od objęcia władzy do swej śmierci byli tylko książętami...

Pozdrawiam!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ciekawe tematy dot. historii Polski na innych forach”