Akcja pod Arsenałem

W dziale tym zamieszczamy wszelkie informacje na temat polskich filmów historycznych.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Akcja pod Arsenałem

Post autor: Artur Rogóż »

Akcja pod Arsenałem – film polski z gatunku dramat wojenny, w reżyserii Jana Łomnickiego z 1977. Powstał na motywach powieści Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec, opowiada o wydarzeniu zwanym Akcją pod Arsenałem.

Całość produkcji zakończono w 1977 roku w studiu "Iluzjon". Na ekranach kin zadebiutował w 13 lutego 1978 roku. W rolę "Zośki" – Tadeusza Zawadzkiego wcielił się Mirosław Konarowski. Odtwórcą roli "Rudego"- Jana Bytnara był Cezary Morawski. Macieja Aleksego Dawidowskiego – "Alka" – zagrał Ryszard Gajewski. Muzykę skomponował Piotr Hertel, a jej wykonawcą była Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyrekcją Antoniego Dudy. Charakteryzacja i kostiumy powstały dzięki pracy Heleny Dobrowolskiej. Scenariusz do filmu napisał Jerzy Stefan Stawiński.

"Akcja pod Arsenałem" to film historyczny oparty na prawdziwych wydarzeniach. Film opowiada o losach trzech chłopców walczących w Szarych Szeregach przeciwko niemieckim okupantom. "Alek" i "Zośka" dowiadują się o aresztowaniu przez gestapo przyjaciela "Rudego". Postanawiają odbić przyjaciela z rąk oprawców katujących go w więzieniu na Pawiaku. Przygotowują akcję odbicia Janka pod warszawskim Arsenałem. 26 marca 1943 roku w Warszawie w rejonie Arsenału, na ulicach Długiej i Bielskiej, harcerze z grupy szturmowej Szarych Szeregów brawurowym atakiem odbili przewożonego z budynku gestapo na Pawiak Jana Bytnara "Rudego", a wraz z nim 25 innych więźniów. Skatowany w czasie śledztwa przez Niemców "Rudy" kilka dni później zmarł na rękach swoich przyjaciół. Wydarzenia rozgrywają się na terenie okupowanej Warszawy i jej okolicach, w latach 1939-1943.

Gatunek dramat wojenny
Kraj produkcji Polska
Język polski
Główne role Mirosław Konarowski
Cezary Morawski
Ryszard Gajewski
Data premiery 13 lutego 1978
Czas trwania 93 min.
Produkcja
Reżyseria Jan Łomnicki
Scenariusz Jerzy Stefan Stawiński, na motywach powieści Kamienie na szaniec A.Kamińskiego
Muzyka Piotr Hertel
Zdjęcia Jerzy Gościk
Scenografia Halina Dobrowolska
Kostiumy Marta Walczak, Bogdan Wiśniewski
Montaż Igor Potocki
Produkcja Polska Studio "Iluzjon"
Od lat 15
ODPOWIEDZ

Wróć do „Filmy historyczne”