Ustawa o zakazie wywozu zagranicę kruszców szlachetnych

Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Ustawa o zakazie wywozu zagranicę kruszców szlachetnych

Post autor: Artur Rogóż »

Ustawa
z dnia 15 lipca 1920 roku
o zakazie wywozu zagranicę kruszców szlachetnych.

Publikator: Dz. U. 1920, nr 62, poz. 404.

Crystal Clear action info.png
Prawo uchylone

Art. 1 Zabrania się wywozu zagranicę kruszców szlachetnych we wszelkiej postaci, jako to: w monetach, sztabach i wyrobach oraz w stanie nieprzerobionym.

Art. 2 Każdy opuszczający granice Rzeczypospolitej ma prawo wywieźć następujące przedmioty złote, srebrne lub platynowe do swego własnego użytku: 1) jedną obrączkę ślubną, 2) jeden zegarek kieszonkowy ewentualnie z łańcuszkiem lub dewizką, 3) dwa pierścionki, 4) parę kolczyków.

Art. 3 W szczególnych wypadkach Minister Skarbu zezwolić może na wywóz zagranicę również innych, w art. 2 niewymienionych wyrobów z kruszców szlachetnych.

Art. 4 Osoby, winne świadomego przekroczenia zakazu, wyrażonego w art. 1, bez względu na to czyją własność stanowią wywożone przedmioty, podlegają: na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej i pruskiej karze więzienia do roku jednego i grzywny do 100.000 marek, lub jednej z tych kar, na obszarze zaś b. dzielnicy austrjackiej — karze aresztu lub aresztu ścisłego do roku jednego oraz grzywny do 100.000 marek, lub jednej z tych kar. Niezależnie od powyższych kar można orzec również konfiskatę wywożonych przedmiotów. Usiłowanie podlega tym samym karom. Do orzekania w sprawach o wykroczenia przeciwko ustawie niniejszej powołuje się na obszarze b. dzielnicy rosyjskiej sądu pokoju, na obszarze b. dzielnicy austrjackiej — sądy okręgowe do spraw skarbowych, na obszarze b. dzielnicy pruskiej — sądy powiatowe.

Art. 5 Wykonanie niniejszej ustawy powierza się Ministrowi Skarbu w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości; na obszarze zaś b. dzielnicy pruskiej — Ministrowi b. Dzielnicy Pruskiej w porozumieniu z Ministrami Skarbu i Sprawiedliwości.

Art. 6 Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem jej ogłoszenia. Jednak traci moc obowiązującą dekret z dnia 4 lutego 1919 r. o zakazie wywozu kruszców w monetach, sztabach i wyrobach (Dz. Pr. Nr 13, poz. 144).

Marszałek:

Trąmpczyński

Prezydent Ministrów i Minister Skarbu:

W. Grabski

Kierownik Ministerstwa Sprawiedliwości:

Dr. J. Morawski

Minister b. Dzielnicy Pruskiej:

W. Kucharski
ODPOWIEDZ

Wróć do „Teksty źródłowe”