Wojewoda Krystyn

Statut (testament Bolesława Krzywoustego) – regulował sprawę dziedziczności, został zaprzysiężony przez zgromadzonych na wiecu możnowładców i biskupów, wszedł w życie w 1138 roku, po śmierci księcia. Zgodnie z jego postanowieniem każdy z książęcych synów miał otrzymać jedną dzielnicę Polski. Dla utrzymania jedności państwa władzę zwierzchnią nad całością terytorium miał zawsze sprawować najstarszy z rodu – senior.
stach
Posty: 518
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Wojewoda Krystyn

Post autor: stach »

W 1217 r. książę Konrad Mazowiecki, kazał uwięzić tego wojewodę, a następnie oślepić go. W rezultacie Krystyn zmarł. Jakie były powody tego czynu Konrada? Obawiał się, że Krystyn dąży do objęcia władzy na Mazowszu. Co Wy myślicie o Krystynie? Czy był człowiekiem, który chciał całej władzy, czy może był tylko zwykłym wojewodą?
Według mnie Krystyn nie chciał obalać Konrada. Ponadto to okrucieństwo Konrad czymś przypłacił. Zbudowany na granicy z Prusami przez Krystyna system obronny nie miał dobrego dowódcy i w rezultacie Prusowie coraz częściej najeżdżali pogranicze. A Wy co myślicie o wojewodzie Krystynie?
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4712
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Re: Wojewoda Krystyn

Post autor: Artur Rogóż »

Na poły legendarna jest wzmianka o udziale w trzeciej krucjacie wojewody mazowieckiego Krystyna (Mors et miracula beati Werneri - dziełko powstałe w II poł. XIII wieku w kręgu katedry płockiej, oparte zapewne na wcześniejszych przekazach, gdzie czytamy, że dziekanowi płockiemu, niejakiemu Janowi ukazała się nad ołtarzem katedry głowa tragicznie zmarłego wojewody Krystyna, który walczył za morzem). Wynika, że Krystyn był światowcem.
Otton III
Moderator
Posty: 591
Rejestracja: 10 paź 2010, 17:48
Lokalizacja: Chorzów

Re: Wojewoda Krystyn

Post autor: Otton III »

Książę Konrad I mazowiecki kazał uwięzić wojewodę Krystyna, a następnie oślepić i zamordować, bo wojewoda stał się zbyt wpływowy i książę bał się, iż ten zorganizuje zamach stanu i obali go, a sam przejmie w swe władanie jako książę Mazowsze. Wojewodzie nie podobało się też angażowanie księcia w sprawy małopolskie, co było kolejną przyczyną jego uwięzienia, oślepienia i zamordowania z rozkazu księcia.
jadwiga22
Posty: 3
Rejestracja: 27 cze 2011, 18:18

Re: Wojewoda Krystyn

Post autor: jadwiga22 »

Czy ktoś posiada informacje na temat bibliografii dotyczącej tegoż właśnie Krystyna?? Skąd można się czegoś więcej o nim dowiedzieć??
ali123
Posty: 1
Rejestracja: 14 lis 2012, 07:55

Re: Wojewoda Krystyn

Post autor: ali123 »

nice post---------
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska dzielnicowa”