Zdrady w Polsce Piastów

Pierwszą dynastią panującą w Polsce byli Piastowie. Rządzili od powstania państwa polskiego (około 900 roku) do 1370, z krótką przerwą na panowanie Przemyślidów (1291-1305). W latach 1138-1320 miało miejsce tzw. rozbicie dzielnicowe, kiedy władza nad ziemiami polskimi należała równocześnie do wielu niezależnych książąt piastowskich.
asda
Posty: 167
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Zdrady w Polsce Piastów

Post autor: asda »

Ostatnio doszedłem do wniosku, że w Polsce różnego rodzaju zdrady podczas wojen istotną rolę odgrywać zaczęły dopiero w XIII i XIV. Może historia nie zna takich przypadków latach wcześniejszych, może po prostu ja się z takimi nie zetknąłem ale fakt faktem, że w wieku XIII i XIV często się słyszy o zdradach. Wystarczy wspomnieć o tym jak ród Święców ułożył się z Brandenburgią w sprawie Gdańska, o tym jak Henryk Probus zdobył w 1288r Kraków tylko przez zdradę niemieckiego patrycjatu, o tym jak patrycjat Wrocławia zamiast Henryka Głogowskego oddał rządy Henrykowi Grubemu, o tym jak templariusze, Joannici (oczywiście nie wszyscy) udostępniali swoje dobra(nadane wcześniej przez książąt piastowskich) Zakonowi, o tym jak Wincenty z Szamotuł zdradził Krzyżakom miejsce przebywania Kazmierza Wielkiego, albo Władysłąwa Odonica, który "spóźnił" się na zjazd w Gąsawie żeby wraz ze Świętopełkiem wysłać zamachowców. Są jeszcze inne przykłady, których wyliczać nie będę.
Ale teraz o co mi właściwie chodzi. Ciekaw jestem waszego zdania na temat. Czy podzielacie moją opinię? Jeśli nie proszę o jakieś przykłady zdrad za pierwszych piastów.

P.S. Jedną jedyną znam. Mianowicie gdy Chrobry w 1002 r wyprawił się na Łużyce i Milsko część niemieckich rycerzy złożyła hołd Bolesławowi. Nie było to jednak spowodowane tym, że stali an pozycji przegranej, nie może nawet było odwrotnie.
Husarz
Posty: 803
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Re: Zdrady w Polsce Piastów

Post autor: Husarz »

A Bezprym, czy też bracia Chrobrego to co; poza tym mamy trochę mało informacji o okresie wczesnych Piastów dlatego mógł się pojawić taki obraz, raczej złudny.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Zdrady w Polsce Piastów

Post autor: historyk »

Jeżeli za takie zdrady uznajemy też obrócenie się braci przeciwko sobie w celu uzyskania władzy, to w monarchii patrymonialnej działo się to bardzo często nawet za pierwszych Piastów. Nie zapominajmy też o rzekomej zdradzie Stanisława ze Szczepanowa, (choć wiele o niej nie wiemy :-))
A poza tym w okresie rozdrobnienia dzielnicowego z reguły działo się więcej rzeczy, bo władza nie była wystarczająco silna i zjednoczona, żeby się zdecydowanie przeciwstawić ,,wybrykom''.
asda
Posty: 167
Rejestracja: 03 sty 2011, 01:14

Re: Zdrady w Polsce Piastów

Post autor: asda »

Bezprym nie zdradził Mieszka. Gdyby złożył mu przysięgę to byłaby to zdrada. Ale on wraz z Ottonem walczył o władzę. Tak było jest i będzie w każdym państwie. Zawsze każdy pragnie władzy i uważa, ze to właśnie jemu się należy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Polska Piastów ogólnie”