Finał konkursu na Najlepszy Debiut Historyczny

Miejsce, w którym będą odbywały się wszelkie konkursy i plebiscyty organizowane lub współorganizowane przez historiapolski.eu. W tym dziale również będzie można zmierzyć się z historią za pomocą ciekawych quizów.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Finał konkursu na Najlepszy Debiut Historyczny

Post autor: Artur Rogóż »

Trzy nagrody i sześć wyróżnień dla autorów prac magisterskich i doktorskich dotyczących historii Polski w XX wieku przyznano w zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z Instytutem Historii PAN konkursie na Najlepszy Debiut Historyczny Roku.

W kategorii prac doktorskich I nagrodę w kwocie 25 tys. złotych wręczono dr Piotrowi Stankowi za pracę "Stefan Korboński (1901-1989). Działalność polityczna i społeczna".

"Już po raz piąty mamy przyjemność wręczać nagrody w tym konkursie. Myślę, że z perspektywy tych lat można już powiedzieć, że to jedna z ważniejszych nagród kierowanych do historyków, którzy znajdują się na początku kariery zawodowej, ale mają już ten pierwszy dorobek naukowy. I właśnie te prace zostają nagrodzone. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i opiekunom ich prac" - powiedział podczas środowego finału konkursu prezes IPN Łukasz Kamiński.
"Jest wiele powodów, które sprawiły, że zająłem się tym tematem. To postać, która swoim długim życiem dotykała każdego ważniejszego problemu historii Polski XX wieku i we wszystkich swoich działaniach miała na celu dobro kraju. Była to działalność od konspiracyjnej i wojskowej po cywilną, administracyjną, polityczną, prawną i publicystyczną. Innym powodem powstania pracy był fakt, że historia takiej niezwykłej postaci nie została do tej pory opracowana naukowo. Chciałem wypełnić tę lukę. Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia, które traktuję także jako docenienie bohatera mojej pracy" - mówił PAP Stanek.

Wyróżnienie w tej samej kategorii przyznano dr Wojciechowi Marciniakowi z Uniwersytetu Łódzkiego za pracę "Repatriacja obywateli polskich z głębi terytorium ZSRR w latach 1945–1946" oraz dr Dominikowi Pickowi z Uniwersytetu Warszawskiego za pracę "Społeczny wymiar stosunków PRL-RFN w latach 1971-1983".

W kategorii prac magisterskich przyznano dwie równorzędne II nagrody w kwocie 5 tys. zł: Malwinie Garydze z Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę "Komitet Krakowski PZPR 1982–1990. Struktura. Obsada Personalna. Działalność" oraz Gabrieli Nastałek z Uniwersytetu Wrocławskiego za pracę "Filmowy portret problemów społeczeństwa polskiego w latach 50-tych XX wieku na przykładzie +czarnej serii+ polskiego dokumentu".

W kategorii prac magisterskich przyznano także cztery wyróżnienia: Joannie Marii Sarneckiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego za pracę "Stanisław Pietraszko – zapomniany w sprawie zabójstwa Stanisława Pyjasa", Przemysławowi Bibikowi z Uniwersytetu Śląskiego za pracę "Kazimierz Smoleń. Więzień nazistowskich obozów koncentracyjnych, organizator i dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau", Michałowi Przeperskiemu z Uniwersytetu Warszawskiego za pracę "PRL i Polacy w badaniach sondażowych RWE (1962–1969)" oraz Marcinowi Giełzakowi z Uniwersytetu Łódzkiego za pracę "Lidia i Adam Ciołkoszowie jako historycy socjalizmu polskiego".

"Moja praca opowiada o Stanisławie Pietraszce, głównym świadku w sprawie zabójstwa Stanisława Pyjasa. Kiedy pierwszy raz obejrzałam film +Trzech kumpli+ zaintrygowała mnie historia Pietraszki, który będąc świadkiem w sprawie zabójstwa kolegi, dwa miesiące później sam ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. I celem mojej pracy była właśnie próba rozwikłania zagadki tej śmierci. Otrzymane wyróżnienie bardzo mnie cieszy jako nagroda za ciężką pracę, której poświęciłam dwa lata. To nie był jednak trudny obowiązek, ale ciekawa przygoda, ponieważ historia jest moją prawdziwą pasją" - opowiadała PAP Sarnecka, która obecnie współpracuje z Muzeum PRL-u, oddziałem Muzeum Historii Polski.

"Już po raz piąty mamy przyjemność wręczać nagrody w tym konkursie. Myślę, że z perspektywy tych lat można już powiedzieć, że to jedna z ważniejszych nagród kierowanych do historyków, którzy znajdują się na początku kariery zawodowej, ale mają już ten pierwszy dorobek naukowy. I właśnie te prace zostają nagrodzone. Gratuluję wszystkim wyróżnionym i opiekunom ich prac" - powiedział podczas środowego finału konkursu prezes IPN Łukasz Kamiński.

Zwycięzców wyłoniła komisja konkursowa w składzie: prof. Andrzej Paczkowski (przewodniczący), prof. Andrzej Chojnowski, prof. Tomasz Szarota, doc. dr hab. Marek Kornat, prof. Włodzimierz Mędrzecki, prof. Antoni Dudek i dr Władysław Bułhak (sekretarz).

Nagrody finansowe zostaną wypłacone laureatom jako honoraria autorskie. IPN i Instytut Historii PAN wydadzą pracę laureata I nagrody w formie książki, a prace laureatów II nagrody zostaną wydane w całości lub w części, podobnie jak prace osób wyróżnionych. (PAP)

akn/ ls/
ODPOWIEDZ

Wróć do „KONKURSY, PLEBISCYTY, QUIZY”