Reformy sejmu konwokacyjnego

Po śmierci Augusta III Sasa w 1763 r. nowym i jak się miało okazać, ostatnim władcą Rzeczpospolitej Obojga Narodów został Stanisław Poniatowski, który przyjął imiona Stanisław August.
W ten sposób Rzeczpospolita otrzymała monarchę wykształconego, obdarzonego inteligencją oraz zmysłem artystycznym. Okres jego panowania potwierdził również, iż był to monarcha nie rezygnujący z działań w najtrudniejszych warunkach politycznych.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Reformy sejmu konwokacyjnego

Post autor: Artur Rogóż »

Reformy sejmu konwokacyjnego. Na wieść o śmierci Augusta III w październiku 1763 r. Czartoryscy zdecydowali się zawezwać na pomoc wojska Katarzyny II. familia z ciężkim sercem przyjmowała warunki cesarzowej m.in. jej sprzeciw wobec zamiaru radykalnej naprawy i wzmocnienia sejmu Rzeczypospolitej. Rozczarowani byli również faktem, iż wybór Rosji padł nie na Adama Kazimierza, lecz młodego stolnika litewskiego.
Przeprowadzenie elekcji w Polsce kosztowało cesarzową pół miliona rubli na korupcję posłów i polityków oraz wysłanie 30 tys. wojska. Familia postanowiła jednak wykorzystać szansę, jaką dawały jej odbywające się w asyście wojska rosyjskiego sejmiki przedkonwokacyjne oraz zwołany do Warszawy sejm konwokacyjny. Na sejmie konwokacyjnym, obradującym pod laską Adama Kazimierza Czartoryskiego, prace ustawodawcze posuwały się niesłychanie szybko.
Od 7 maja do 23 czerwca 1764 r. sejm uchwalił przeszło 180 konstytucji (podczas gdy w ciągu poprzednich 27 lat nie uchwalił ani jednej). Sejm obradował jako skonfederowany. Podczas sejmu m.in.:
- udało się wprowadzić porządek do sposobu sejmowania, a uchwalony regulamin wprowadzał zasadę głosowania większością nad sprawami skarbu,
- posłom zakazano przysięgać na instrukcje sejmikowe, dzięki czemu stawali się niezależni od kierujących sejmikami magnatów,
- na sejmikach deputackich i elekcyjnych w Koronie zniesiono liberum veto,
- w ostatnim dniu obrad sejm konwokacyjny zawiązał konfederację generalną na czas nieokreślony, węzeł konfederacji zapewnił skuteczny przebieg zarówno sejmu elekcyjnego, jak i koronacyjnego w grudniu 1764 r. oraz zwyczajnej sesji sejmu jesienią 1766 r.,
Uchwały podjęte na konwokacji zadawały dotkliwy cios magnackiej oligarchii, której oprócz całkowitej swobody hamowania i zrywania sejmów i sejmików odebrano dotychczasową kontrolę nad skarbem i wojskiem. Powołano wybierane przez sejm dwie komisje skarbowe – dla Korony i Litwy oraz Komisję Wojskową Koronną. Na wokandzie znalazły się również materie ekonomiczne – zniesiono prywatne cła i myta, wprowadzono cło generalne, uporządkowano nieco sprawy miejskie m.in. obłożono podatkiem szlachtę posiadającą domy w miastach.
Reformatorski program Familii w znacznej mierze odpowiadał interesom średniej, ziemiańskiej szlachcie. Jego słabością było to, że realizacja programu zależała od rosyjskiej pomocy wojskowej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Stanisław August Poniatowski”