Historia i legenda Janosika

Społeczeństwo polskie epoki Odrodzenia i wczesnego Baroku charakteryzowało się silnym dynamizmem demograficznym. Polska stała się w tym czasie nie tylko jednym z największych, ale i najludniejszych krajów w Europie. Po włączeniu Inflant i rozejmie w Jamie Zapolskim w 1582 roku Rzeczpospolita obejmowała obszar 815 tys. km². Jednak największy rozwój terytorialny przypada na I połowę XVII wieku, po pokoju wieczystym w Polanowie z 1634 roku. Obszar państwa wraz z lennami wyniósł wówczas blisko milion km², dokładnie 990 tys. km². W ówczesnej Europie tylko państwo rosyjskie miało większe terytorium.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Historia i legenda Janosika

Post autor: Artur Rogóż »

Janosik jest najsłynniejszym ze wszystkich znanych słowackich zbójników, których wielu pojawiło się na przełomie XVII i XVIII wieku w Tatrach.

Tak jak wielu innych młodych pasterzy w tamtych czasach, Janosik wstąpił do powstańczej armii, która została pokonana przez austriacką armię. Wielu z nich uciekło wtedy w góry, by stamtąd kontynuować walkę.

Janosik wybrał jednak stan duchowny, aby rozpocząć naukę. Niedługo potem, po śmierci rodziców Janosik wyruszył w góry, zebrawszy uprzednio grupę górali, którzy jak on walczyli z bogatymi o sprawiedliwość.

Niestety Janosik został schwytany przez możnowładców i skazany na powieszenie za żebro. Trudno nie docenić znaczenia postaci Janosika w tradycji, bowiem prawie żadna inna słowacka historia nie była natchnieniem większej ilości wierszy, powieści i sztuk. Warto tu zaznaczyć, iż na Podhalu uważa się, że Janosik nie był Słowakiem, a Polakiem; jednakże podania o Janosiku na Słowacji różnią się trochę od tych, które spopularyzował polski poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”