Więźniowie w LOW

1 września 1939 nazistowskie Niemcy napadają na Polskę. Armia broniąca granic stawia opór, jednocześnie czekając na pomoc sojuszników, którzy niebawem deklarują wojnę Rzeszy. Pomoc jednak nie nadchodzi, dodatkowo 17 września wojsko ZSRR wkracza na tereny wschodniej Polski. Przy olbrzymiej dysproporcji sił, Polska przegrywa kampanię wrześniową.
Husarz
Posty: 803
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 31 paź 2010, 04:37

Więźniowie w LOW

Post autor: Husarz »

Ostatnio w TV Historia usłyszałem, że więźniowie zwolnieni z więzienia we Wrześniu, wzięli udział w obronie wybrzeża jako ok. 100- osobowy oddział przy 1. PSM. Podobno w dzień urządzali zasadzki w lasach z siekierami, w nocy chodzili z żołnierzami na wypady (co by raczej znaczyło, że nie byli to kieszonkowcy Wink ). Do tej pory myślałem, że po prostu nie tworzono z nich jakiś zwartych grup. Ktoś wie coś konkretniejszego n/t? Czy to bajanie prowadzącego program?
ziomeka
Posty: 443
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Re: Więźniowie w LOW

Post autor: ziomeka »

Polegam na pamięci, lecz kojarzy mi się taka książka o konspiracji na Wybrzeżu - o organizacji Gryf m.in.- gdzieś z lat 70 czy 80 - i tam coś o udziale więźniów w walkach we wrześniu 1939 r..
Jednak ani tytułu ani autora nie pamiętam, mogło to być wydanie z okazji 30 lub 40 rocznicy Września.
Więźniowie niektórych kategorii- po załamaniu się frontu w dniach 5-7 września zwalniani być mogli do tworzonych ad hoc jednostek bojowych z rozkazu lokalnych władz więziennych czy sądowych, albo wręcz zarządzeniem naczelnika, lecz nie dotyczyło to najcięższych przestępstw kryminalnych.
Pozdrawiam
PS.
3 września 1939 r. ogłoszono częściową amnestię - dla niektórych kategorii więźniów, sprawdzę to jeszcze, może coś tu jest na rzeczy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kampania wrześniowa”