Afera stalowa: ABW zatrzymała podejrzanych

W roku 1990 wszedł w życie plan Balcerowicza, w ramach którego podjęty został szereg działań o charakterze antyinflacyjnym i rozpoczęto proces zmian struktury własnościowej w gospodarce.
Plan Balcerowicza sprawdził się w części dotyczącej obniżenia inflacji i uzdrowienia sytuacji na rynku towarowym. Późniejsze posunięcia rządu, jak chociażby postawienie wszystkich PGR-ów w stan upadłości, niezależnie od ich indywidualnej kondycji finansowej, czy dyskryminacja przedsiębiorstw krajowych, preferowanie obcego kapitału i prowadzenie prywatyzacji bez względu na koszty społeczne, interes skarbu państwa czy wręcz rację stanu wzbudzały pewną nieufność społeczeństwa. Załamanie gospodarcze, szybko rosnące bezrobocie i liczne afery finansowe zdążyły w ciągu półrocza zmniejszyć poparcie społeczne, jakim cieszył się rząd Tadeusza Mazowieckiego na początku swojego istnienia.
ziomeka
Posty: 462
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 01 cze 2010, 03:37

Afera stalowa: ABW zatrzymała podejrzanych

Post autor: ziomeka »

Skarb Państwa stracił ponad 200 milionów złotych. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała prezesów i właścicieli firm zajmujących się obrotem wyrobami stalowymi.
Sześciu zatrzymanym przedstawiono zarzuty między innymi „prania brudnych pieniędzy” na kwotę ponad 210 milionów złotych, udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz oszustw podatkowych. Zastosowano wobec nich areszt tymczasowy. Ponadto zabezpieczono mienie podejrzanych i ich krewnych na łączną kwotę ponad 5,7 miliona złotych.

W proceder polegający na fikcyjnych transakcjach między innymi wyrobami stalowymi zaangażowane były firmy z Polski, Cypru, Łotwy, Czech i Słowacji. Funkcjonariuszy ABW wspomagał wywiad skarbowy, urzędy kontroli skarbowej i Generalny Inspektor Informacji Finansowej.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Gospodarka, kultura i społeczeństwo”