Ile było rozbiorów Polski?

Wszelkie zagadnienia dotyczące historii Polski obejmujące szerszy zakres niż dany dział.
stach
Posty: 496
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 19 cze 2010, 03:48

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: stach »

Marshal pisze:1. 1772
2. 1793
3. 1795
4. 1939
5. 1945

Uzasadnienie. Pierwsze 3 to wiadomo... Taka jest uparta opinia że w końcówce XVIII wieku były 3 rozbiory. 1939, ponieważ Polska straciła suwerenność. 1945, podobnie jak w 1939, lecz z udziałem tylko jednego kraju.

Komentarze mile widziane... ;)
1945. Czy można tą datę uznać za rozbiór? Przecież Polska uzyskała wtedy spory obszar należący wcześniej do Niemiec. Co to za rozbiór, w wyniku którego państwo włącza do swojego terytorium nowe tereny? Sprzeczność z punktu widzenia logiki.
Kazik36
Posty: 338
Rejestracja: 22 lut 2011, 06:05

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: Kazik36 »

stach pisze:
Marshal pisze:1. 1772
2. 1793
3. 1795
4. 1939
5. 1945

Uzasadnienie. Pierwsze 3 to wiadomo... Taka jest uparta opinia że w końcówce XVIII wieku były 3 rozbiory. 1939, ponieważ Polska straciła suwerenność. 1945, podobnie jak w 1939, lecz z udziałem tylko jednego kraju.

Komentarze mile widziane... ;)
1945. Czy można tą datę uznać za rozbiór? Przecież Polska uzyskała wtedy spory obszar należący wcześniej do Niemiec. Co to za rozbiór, w wyniku którego państwo włącza do swojego terytorium nowe tereny? Sprzeczność z punktu widzenia logiki.

Logicznie rzecz biorąc właśnie tak. Ja bym to raczej nazwał przetasowaniem terytorialnym. Z tym, że z innego punktu widzenia, biorąc pod uwagę, że jakieś tam tereny straciliśmy, a całkowity obszar kraju się zmniejszył to w pewnym sensie z rozbiorem do czynienia mamy. Tym bardziej, że jak i w pozostałych przypadkach zadecydowano za nas. Wydaje mi się, że nie jest błędem określenie roku 1945 rozbiorem. Miałbym natomiast wątpliwości co do roku (i tu Was zaskoczę) 1939. Jak dla mnie, to tylko okupacja, czyli coś, co ma charakter tymczasowości, Polska była tu "przedmiotem" targów, a nie "podmiotem". Społeczność międzynarodowa nie uznała porozumień sowiecko-niemieckich, a w pozostałych przypadkach tak.
MichałK
Posty: 117
Rejestracja: 27 gru 2010, 18:14

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: MichałK »

Jak już tak poważnie rozpatrujecie sprawę to nie zapominajcie o tych pierwszych.
Ja podam liczbę około 50 rozbiorów a wszystko zaczęło się od Bolesława Chrobrego i Mieszka II i zagarnięcia przez wojska państw ościennych Grodów Czerwieńskich, Słowacji, Moraw, Milska i Łużyc.
Marshal
Posty: 268
Rejestracja: 11 gru 2010, 04:54

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: Marshal »

W 1939r. rozkradziono ziemie polskie, z zamiarem wyniszczenia polskości i zajęcia ich na wieczność. ''Wybory'', mające na celu przyłączenie Kresów do ZSRR i automatyczne wchłonięcie przez Rzeszę Mazur, Pomorza, Wielkopolski i Śląska, wyniszczanie na tych terenach polskości, terror, wydaje się, że gdyby przyjażń niemiecko-sowiecka trwała dłużej, mogłoby dojść do zniemczenia lub zrusycyzowania(?) tych terenów.
historyk
Posty: 331
Rejestracja: 19 lis 2010, 20:35

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: historyk »

tak po prawdzie patrząc na historię Polski [niezależnej i niepodleglej w normalnym tego slowa znaczeniu w polityce międzynarodowej] byly 4: 3 w XVIII w i jeden w '39.
Co do zajmowania ziem... dla ciekowości: Piastowie stracili calą masę terenów, wystarczy porównac to co mial Krzywousty z tym co posiadal Łokietek. Wybrano spokojnieszy sposób w ówczesnym systemie prawnym - podkupiono wladców rządzącymi księstwami i tyle. Tak ciągnąć można by dlugo, lącznie z tym, że u myśmy "rozbierali" sąsiadów.
W '45 r. zmieniliśmy system - co nie przeszkadzalo, że kraj byl normalnie uznawany na arenie międzynarodowej, którego wladze podpisywaly umowy, prowadzily tą czy inną politykę międzynarodową i td. Nieco poza - OT - czy przewrót majowy też nie byl czymś podobnym? Z tym, że kuku zrobiliśmy sami sobie.
naiwniak
Posty: 97
Rejestracja: 04 gru 2010, 17:47

Re: Ile było rozbiorów Polski?

Post autor: naiwniak »

Rozbiór pierwszy - 1772 r.
Rozbiór drugi - 1793 r.
Rozbiór trzeci - 1795 r.
(te są oczywiste)

Rozbiór czwarty - 1815 r. (kongres wiedeński, podział Księstwa Warszawskiego między Rosję, Prusy, Austrię i utworzenie "Rzeczypospolitej Krakowskiej")
Rozbiór piąty - 1939 r. (pakt Ribbentrop-Mołotow)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Polski ogólnie”