Polskie obchody 200-lecia napoleońskiej Wielkiej Armii

Dział ten poświęcony jest imprezom, wystawom lub innym zdarzeniom nawiązującym do historii Polski. Zespół historiapolski.eu będzie starał się wyszukiwać, systematyzować i publikować wszelkie zagadnienia z historii Polski jakie pojawią się w internecie, telewizji, prasie. Głównym celem jest propagowanie naszej historii w jednym zbiorczym projekcie.
Artur Rogóż
Administrator
Posty: 4635
https://www.artistsworkshop.eu/meble-kuchenne-na-wymiar-warszawa-gdzie-zamowic/
Rejestracja: 24 maja 2010, 04:01
Kontakt:

Polskie obchody 200-lecia napoleońskiej Wielkiej Armii

Post autor: Artur Rogóż »

Były prezydent Francji Valery Giscard d’Estaing będzie uczestniczył w organizowanych w Polsce obchodach 200-lecia napoleońskiej Wielkiej Armii. 16 i 17 października zaplanowano sesję naukową i otwarcie wystawy w Zamku Królewskim na Wawelu.

Polacy obok Francuzów najliczniej stanęli u boku Napoleona Bonaparte. Stanowili 98 tys. z 600 tys. żołnierzy jego armii. ”To pierwszy z powodów, dla których chcemy upamiętnić tą rocznicę” - mówił dziennikarzom konsul generalny Francji w Krakowie Alexis Chahtahtinsky.

Obchody rozpoczną się w Warszawie w przyszły wtorek. W Hotelu Sofitel Victoria odbędzie się promocja wydanej przez oficynę Sonia Draga książki Valery’ego Giscarda d’Estaing ”Zwycięstwo Armii Napoleona”. Jak podkreślił konsul nie jest to książka historyczna, lecz raczej refleksja filozoficzna i próba odpowiedzi na pytanie, jak dziś wyglądałaby Europa, gdyby Napoleon wrócił z wyprawy do Rosji wcześniej i nie został pokonany. Specjalnie do wydania polskiego przedmowę napisał potomek księcia Józefa Poniatowskiego Axel Poniatowski.

Polacy obok Francuzów najliczniej stanęli u boku Napoleona Bonaparte. Stanowili 98 tys. z 600 tys. żołnierzy jego armii. ”To pierwszy z powodów, dla których chcemy upamiętnić tą rocznicę” - mówił dziennikarzom konsul generalny Francji w Krakowie Alexis Chahtahtinsky.

Dalsze wydarzenia będą się odbywać w Krakowie. Jak przypomniał konsul Chahtahtinsky to dzięki Napoleonowi Kraków znalazł się w granicach Księstwa Warszawskiego, a wielu krakowian walczyło w Wielkiej Armii. W Katedrze na Wawelu spoczywa książę Józef Poniatowski, jedyny marszałek Francji, który nie był Francuzem i o którym Francuzi pamiętają do dziś. W Paryżu jest bulwar Poniatowskiego.

W rezydencji konsula generalnego Francji w Krakowie w przyszły wtorek wieczorem utwory Chopina, Faure, Debussy'ego i Ravela zagra pianistka Caroline Murat, która jest potomkinią dwóch marszałków Napoleona: Joachima Murata i Michela Neya.

W środę 17 października w auli Collegium Novum UJ odbędzie się konferencja naukowa „Europa napoleońska i wojna 1812 r.”, organizowana we współpracy z Instytutem Historii UJ. Wykład inauguracyjny wygłosi Valery Giscard d’Estaing. Były prezydent Francji otrzyma medal Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus Ratio Quam Vis”.

Giscard d’Estaing będzie też uczestniczył w otwarciu wystawy „Napoleon - Wielka Armia – Polacy” w Zamku Królewskim na Wawelu. „Ta niewielka wystawa pokazuje rok 1812 z perspektywy prywatnej. W Krakowie wciąż zachowało się wiele pamiątek po bohaterach epoki napoleońskiej - ordery, medaliony, portrety, rzeczy osobiste. Pokażemy je w skrzydle zachodnim Zamku” – mówił dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski.

Uzupełnieniem ekspozycji będzie prezentacja przygotowana przez Wojskowe Biuro Badań Historycznych. Wystawa będzie czynna do 18 listopada.

Obchody 200-lecia Wielkiej Armii Napoleona organizuje Instytut Francuski w Polsce – oddział w Krakowie.(PAP)

wos/ ls/
ODPOWIEDZ

Wróć do „Aktualności historyczne”